top of page
Most the Music

Chór Dziecięcy
MOST THE MUSIC
z Rudy Śląskiej

Chór dziecięcy w Rudzie Śląskiej powstał we wrześniu 2023 roku w ramach programu Most the Music.

 

Program ten funkcjonuje dzięki wsparciu Fundacji Most the Most, której misją jest budowanie kapitału społecznego poprzez wspieranie kultury, twórców i międzypokoleniowej współpracy.

Fundacja inicjuje działania lokalnych społeczności wokół odnowy zabytków i nadawania im nowych funkcji społecznych. Miasto Ruda Śląska jest jedną z gmin, która w 2023 roku zwyciężyła w Konkursie „Nasz Zabytek” organizowanym właśnie przez Fundację Most the Most. Wyróżnienie to stworzyło możliwość utworzenia chóru w ramach programu Most the Music, którego dyrektorem artystycznym jest kompozytor, aranżer, dyrygent i producent – Adam Sztaba.

 

Program Most the Music jest skierowany do dzieci i młodzieży szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych. Idea programu zakłada aktywizację uczniów poprzez udział w bezpłatnych zajęciach chóru, ale także integrację rówieśników i stworzenie oferty alternatywnej dla świata wirtualnych kontaktów i gier komputerowych.

 

Próby chóru odbywają się dwa razy w tygodniu, w Zespole Szkół Muzycznych I i II stopnia w Rudzie Śląskiej, a do grona chórzystów należy 24. uczniów rudzkich szkół, w wieku od 7 do 16 lat. Program Most the Music zakłada udział chóru w warsztatach wokalnych, a następnie w 3 koncertach rodzinnych.

Bezpośrednio po zakończeniu roku szkolnego odbędzie się tygodniowy obóz, na którym spotkają się wszyscy młodzi artyści należący do 8. wyróżnionych chórów (około 200. dzieci). Zwieńczeniem projektu „Most the Music będzie Wielki Koncert Finałowy, który w tym roku odbędzie się 29 czerwca o godz. 17.00 w Filharmonii Narodowej w Warszawie. Na scenie Filharmonii młodzi wykonawcy wystąpią z towarzyszeniem orkiestry pod dyrekcją Adama Sztaby oraz gwiazd polskiej estrady muzycznej m.in. Natalii Kukulskiej.

REPERTUAR:

  1. „Śpiewaj razem z nami”, słowa polskie: Małgorzata Komorowska, muzyka: Thord Gummesson

  2. „Pięknie żyć”, słowa: Anna Bernat, muzyka: Krystyna Kwiatkowska

  3. „O zmierzchu”, słowa polskie: Elżbieta Zechenter-Spławińska, muzyka: Dymitr Kabalewski

  4. „Nauczmy się żyć obok siebie”, słowa: Wojciech Kejne, muzyka: Zbigniew Wodecki, aranżacja: Adam Sztaba

  5. „Życzenie”, słowa: Stefan Witwicki, muzyka: Fryderyk Chopin, aranżacja Adam Sztaba

  6. „Tyle słońca w całym mieście”, słowa: Janusz Kondratowicz, muzyka: Jarosław Kukulski, aranżacja: Adam Sztaba

bottom of page