top of page
Chór Mieszany LUTNIA z Chorzowa

Lutnia

Chór Mieszany Lutnia, swoim rodowodem sięga roku 1908, kiedy to miłośnicy pieśni chóralnej i polscy patrioci powołali w Królewskiej Hucie (dawna nazwa obecnego Chorzowa) Towarzystwo Śpiewacze o tej nazwie. Lutnia powstała z potrzeby serca osób pragnących budzić ducha narodowego oraz krzewienia mowy i pieśni w języku polskim.

Od 2000 roku jest członkiem i współzałożycielem Konfraterni Najstarszych Chórów i Orkiestr Województwa Śląskiego. Na przestrzeni swej ponad 100-letniej działalności, dała się poznać społeczeństwu jako wykonawca wielu gatunków i form muzycznych, za które otrzymała słowa uznania, dyplomy, nagrody i podziękowania.

Chór posiada swój sztandar - oryginał z 1913 roku znajduje się obecnie w zbiorach Muzeum w Chorzowie. Na 100-lecie jego powstania, w roku 2013 chórzystom wręczona została unowocześniona kopia oryginału. Sztandar ozdobiła Honorowa Odznaka Złota z Brylantem przyznana przez ZG ŚZChiO w Katowicach.

Siedzibą chóru jest Chorzowskie Centrum Kultury. W roku 2023 uroczyście świętowano 115 rocznicę powstania zespołu. Dyrygentem Lutni jest mgr Łukasz Szmigiel absolwent Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Prezesem Zarządu chóru Janusz Karaś.

Chór obecnie liczy 36 członków i 5 członków wspierających i honorowych.

Zespół zaprezentuje muzykę ludową.

REPERTUAR:

  1. „Hymn do Nocy” – Ludwig van Beethoven, opr. Adam Suzin

  2. „Idzie wiosna” – Edward Lorenz

  3. „Wierna Piosneczko Śląska” – autor nieznany

  4. „Dzieweczko ze Śląska” – opr. Franciszek Ryling

  5. „Gronie, nasze gronie” – opr. Franciszek Ryling

  6. „Trojok” – opr. Norbert Kroczek

  7. „Poszła Karolinka” – opr. Norbert Kroczek

  8. „Jade, jo se jade” – opr. Tadeusz Szeligowski

bottom of page