top of page
Concordia - zdjęcie chóru

Chór Kameralny Concordia

Chór Kameralny Concordia działający przy Centrum Kultury Muza w Lubinie funkcjonuje od 11 lat. Początkowo członkami zespołu byli absolwenci I i II Liceum Ogólnokształcącego w Lubinie.

 

Do 2020 roku dyrygentem chóru był Henryk Ziobrowski. Działalność zespołu z powodu pandemii została zawieszona, a od października 2022 roku chórzyści śpiewają pod dyrekcją Emilii Ziegler-Opary – dyrygentki

zarówno chórów dorosłych jak i dziecięcych oraz pedagoga wokalnego.

Obecnie członkami zespołu są przedstawiciele różnych grup zawodowych, których łączy pasja do wspólnego śpiewu.

Repertuar chóru jest bardzo różnorodny. Znajdują się w nim chóralne „hity” takie jak np. „Ave Verum Corpus” Mozarta, utwory współczesnych polskich kompozytorów muzyki chóralnej – Jana Krutula czy Marcina Wawruka, a także muzyka ludowa i rozrywkowa.

 

W ostatnim czasie zespół koncertował w Świątyni Wang w Karpaczu oraz w Kościele pw. Św. Jadwigi Śląskiej w Miłkowie. Nieodzowną tradycją chóru jest występ podczas Święta Kurtyny w Centrum Kultury Muza w Lubinie. Te lokalną tradycję zapoczątkował zakup nowej kurtyny, która zastąpiła starą, wysłużoną już płachtę. Co roku w dniu 14 grudnia chór wykonuje słynną „Pieśń o kurtynie” stworzoną przez założyciela zespołu – Henryka Ziobrowskiego oraz jedną z chórzystek – Irminę Ziemianowicz-Śmigielską.

Z roku na rok zespół zdobywa coraz większą popularność wśród lokalnej społeczności, a jego szeregi zasila obecnie 34 śpiewaków, zatem określenie „kameralny” w nazwie nie jest już aktualne. Podczas tegorocznej Nocy Chórów zespół wystąpi jednak w składzie kameralnym.

REPERTUAR:

  1. „W moim ogródeczku” – mel. i sł. ludowe z lubelskiego, opr. Tadeusz Szeligowski

  2. „Leć głosie po rosie” – wg transkrypcji Gustawa Gizewiusza, opr. Marcin Wawruk

  3. „Czerwone jabłuszko” – mel. ludowa z Kujaw

  4. „Oj chmielu, chmielu” – mel. i sł. ludowe z Wielkopolski, opr. Emilia Ziegler-Opara

  5. „Lipka” – mel. i sł. ludowe z Wielkopolski, opr. Emilia Ziegler-Opara

  6. „Lecioły zórazie” z cyklu „Cztery pieśni kurpiowskie” – sł. i mel. Z regionu kurpiowskiego, opr. Jan Krutul

bottom of page