top of page
Canticum novum.webp

Chór Canticum Novum

Chór „Canticum Novum” to chór prowadzony przez Szymona Cichonia (I dyrygenta) i Barbarę Cichoń (II dyrygenta) od 2017 roku. Zespół ten kontynuuje tradycję scholi i chóru „Canticum” założonego w 2002 r. przy parafii Św. Stanisława w Suszcu. Chórowi patronuje obecnie Gminny Ośrodek Kultury w Suszcu. 

Repertuar chóru jest przekrojowy: od chorału do współczesnych współbrzmień w utworach religijnych i świeckich, jak również taki obejmujący folklor śląski i pieśni patriotyczne.

Chór „Canticum Novum” wziął udział w następujących festiwalach  muzycznych m.in.: Fide et Amore w Żorach (2020), Musica da Chiesa w Pszczynie (2020), Tyskie Wieczory Kolędowe (2020) Toszecki Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Toszku (2022).

Jako członkowie Międzynarodowej Federacji Chórów „Pueri Cantores” koncertowali reprezentując Polskę i Gminę Suszec podczas międzynarodowych kongresów tej federacji w: Barcelonie (2018) i Florencji (2022) oraz krajowych kongresów: w Rzeszowie (2017), Lublinie (2019) i Krakowie (2022).

W 2018 roku odbyli również cykl koncertów sakralnych we Francji m.in.: w Saint-Etienne i Lyonie.

W 2022 zostali uhonorowani przez Starostę Barbarę Bandołę statuetką Żubra Pszczyńskiego za wieloletnią działalność, krzewienie kultury lokalnej oraz promocję Ziemi Pszczyńskiej oraz otrzymali odznaczenie Gminy Suszec.

Wzięli udział w piętnastu konkursach chóralnych: w 13-stu znaleźli się w gronie laureatów, w dwóch otrzymali wyróżnienie oraz trzykrotnie zdobyli Grand Prix. Szymon Cichoń został  trzy razy uhonorowany tytułem najlepszego dyrygenta konkursu, a jego dwie kompozycje wykonane przez Canticum Novum otrzymały nagrodą specjalną.

foto. materiały prasowe Chóru

bottom of page